Kurator kolekcji: Karolina Buczkowska-Gołąbek

Kurator kolekcji: Karolina Buczkowska-Gołąbek

 

Kalendarium:

Uzyskanie stopnia doktora habilitowanego: 2014, obszar nauk humanistycznych / dziedzina nauk humanistycznych / dyscyplina etnologia, tematyka dorobku: Portret współczesnego turysty kulturowego; UAM w Poznaniu.

Studia dokształcające: 2012, Europejsko-Azjatycka Letnia Akademia Edukacji Międzykulturowej w Kuala Lumpur (Malezja).

Uzyskanie stopnia doktora: 2006, dziedzina nauk o kulturze fizycznej, zakres tematyczny pracy: historia turystyki, AWF w Poznaniu

Studia podyplomowe: 2007, z wiedzy o kulturze, UAM w Poznaniu.

Studia magisterskie: 2002, turystyka i rekreacja, Wydział Turystyki i Rekreacji AWF w Poznaniu.

 

Kuratorka kolekcji od 2006 roku specjalizuje się w problematyce turystyki kulturowej, będąc w gronie prekursorów badań w tym zakresie w Polsce. W 2008 r. opublikowała przewodnik metodyczny pt. Turystyka Kulturowa (Wyd. AWF w Poznaniu) – jedną z pierwszych książek z tej tematyki w języku polskim. W latach 2010-2014 główne natężenie badań skoncentrowała na  potrzebach, motywacjach, zachowaniach i wzorcu kulturowym uczestników turystyki kulturowej, albowiem tematyka ta pozostawała na uboczu badań w polskich ośrodkach naukowych. Efektem tego jest książka Wzorzec współczesnego turysty kulturowego [2014].

Od 15 lat K. Buczkowska-Gołąbek pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego naukowego czasopisma „Turystyka Kulturowa”.

Pracuje w Zakładzie Przyrodniczych i Kulturowych Podstaw Turystyki i Rekreacji w Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu, gdzie jest kierownikiem specjalności Foodways w turystyce.

Od 2009 r. współpracuje z międzynarodową grupą badaczy turystyki kulturowej Stowarzyszenia ATLAS z siedzibą w Brukseli (ATLAS Cultural Tourism Special Interest Group) oraz badaczy turystyki kulinarnej: ATLAS Gastronomy and Tourism Special Interest Group. Uczestniczyła w kilku spotkaniach grup na Cyprze, we Włoszech, Portugalii i Francji. Kontakty z badaczami z innych krajów rozwija także intensywnie uczestnicząc od kilkunastu lat w wymianie wykładowców w ramach programu Erasmus (zagadnienia swoich badań prezentowała na kilkunastu uczelniach różnych krajów europejskich).

Należy do IUAES: International Union of Anthropological and Ethnological Sciences.

Swoje aktualne zainteresowania badawcze skupia przede wszystkim wokół turystów kulturowych – ich zachowań, motywacji, profili (poświęciła temu zagadnieniu m.in. monografię habilitacyjną) oraz związanej z nią tematyki podróży kulinarnych w ujęciu antropologii jedzenia w podróży. W 2019 i 2020 roku realizowała projekt naukowy w ramach konkursu „Miniatura 3” Narodowego Centrum Nauki na temat roli turystyki w procesie budowania tożsamości i świadomości kulinarnej dzieci, prowadząc badania antropologiczne (wywiady i obserwacje) – obecnie tematyka żywienia dzieci w podróży jest głównym nurtem badań kuratorki. Interesują ją również zagadnienia pamiątek turystycznych (kulinarnych).

Od sześciu lat pełni funkcję prezesa Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Kulinarnej (PSTK), w 2024 r. wybrana została na kolejną kadencję.

Występowała na ponad 50 konferencjach naukowych i branżowych krajowych i zagranicznych.